Zielony szlak z Kocierza do Porąbki

Beskid Mały na rowerze

Beskid mały to nieduże pasmo rozciągające się od Wadowic po Bielsko-Białą. Idealnie sprawdza się jako baza pod jednodniowe wycieczki rowerowe.

Moim celem była Groń Jana Pawła II. Znajduje się tam kaplica i tron, na którym papież zasiadał podczas jednej ze swoich pielgrzymek.

Nawierzchnia

Szlaki prowadzą lasami, głównie ubitą ziemią z kamieniami, momentami luźnymi, z wyżłobieniami po spływającej wodzie.

Trudności

Wzgórze wznosi się stosunkowo łagodnie, mimo to warto mieć na uwadze, że wszystkie szlaki w Beskidzie Małym są kierowane dla pieszych turystów. Znajdzie się kilka krótkich, ale stromych odcinków, gdzie mniej wprawieni zejdą z rowera.

Trasę pokonywałem we wrześniową niedzielę. Wzmożony ruch na szlakach może stanowić problem pomiędzy Wadowicami i schroniskiem na Leskowcu. Od strony Andrychowa i w kierunku Kocierza bardzo spokojnie. Spacerujące osoby byłem w stanie policzyć na palcach.

Dostęp do cywilizacji

Na trasie znajduje się schronisko na Leskowcu i duży ośrodek Kocierz - w obu można liczyć na obiad. Pod Potrójną stoi chatka studencka.

Warto rozważyć

Zdecydowałem się zjechać bezpośrednio z Kocierza do Porąbki ze względu na 30km asfaltu, które dzieliły mnie od domu. Polecam wydłużyć trasę na Żar i w stronę ikony PRL-u - ośrodka wczasowego Kozubnik. Jeżeli masz więcej czasu wycieczkę można zakończyć w Bielsku-Białej zdobywając po drodze Magurkę.

Mapa (GPX)

Komentarze