Ciekawe zjawisko nad Magurą widzianą z Klimczoka

Beskid Śląski

Mimo sąsiedztwa niemal 200 tys miasta oraz kilku uzdrowisk, nadal istnieją miejsca tak blisko, a jednocześnie daleko od cywilizacji. Trasa wiedzie pasmem szczytów i przełęczy Beskidu Śląskiego. Pozwala dobrze poznać charakterystykę gór otoczonych przez Wisłę, Ustroń, Bielsko-Białą i Żywiec.

Ilość szlaków i schronisk może przywracać o zawroty główy. Prywatnych kwater też znajdziesz po drodze spore ilości. Ja jednak w ramach noclegu polecam udać się do chatki studenckiej na Pietraszonce prowadzonej przez stowarzyszenie Watra z Gliwic. Atmosfera jakiej nie znajdziesz w żadnym obiekcie PTTK. Ciekawi ludzie, ognisko, 3km do sklepu, kominek, kuchnia, a nawet ciepła woda. Niczego więcej do szczęścia w górach nie potrzeba. Czynna co weekend lub codziennie przez wakacje i ferie.

Nawierzchnia

Szlaki PTTK w Beskidzie Śląskim są bardzo różne. Znajdą się podejścia z luźnymi kamieniami nie do przejechania, na pewno nie w górę. Podobnie z korzeniami. Za to z drugiej strony taka charakterystyka terenu niemal całkowicie eliminuje błoto. Coś za coś.

Pod względem nawierzchni, zdecydowanie drugi dzień pokazał się od lepszej strony. Na granicy z Czechami dominują ubite ścieżki i mocno rozwinięta infrastruktura narciarska. Rozczarowywuje trochę Czantoria, bo ostatni odcinek momentami przeradza się w spinaczkę po luźnych kamieniach.

Większość popularnych tras jest bardzo dobrze udokumentowanych przez społeczność mtb/enduro na zdjęciach i filmikach w sieci. Oprócz szlaków PTTK istnieje sporo nieoficjalnych ścieżek. Ciężko na ich podstawie wyznaczyć dłuższy wypad, ale będąc w okolicy zawsze znajdzie się nowe miejsce na popołudniową objazdówkę. Polecam na dobry początek trasy tegorocznych zawodów enduro trails.

Trudności

Dopóki pogoda dopisuje największy problem będą stanowić turyści, gdzie w moim przypadku sporo osób wyszło na szlaki nawet bez nadziei na jakiekolwiek widoki. Szczególnie dają się we znaki szkolne grupy. Zdecydowanie nie są to góry, w których można godzinami jechać bez spotkania żywej duszy.

Dostęp do cywilizacji

Panuje tutaj największe stężenie schronisk w polskich górach. Każda przełęcz to asfaltowa droga i zajazd na szczycie. Bardzo trudno jest się tutaj zgubić, a jeszcze trudniej umrzeć z głodu.

Warto rozważyć

Beskid Śląski to dosłownie czubek góry lodowej. Trasę można zaplanować dalej przez położony w Czechach, Beskid Śląsko-Morawski. Natomiast po odwróceniu, do dyspozycji pozostają polskie góry z Głównym Szlakiem Beskidzkim na czele.

Największą atrakcją turystyczną na trasie jest zimowa rezydencja prezydencka na przełęczy Kubalonka w Wiśle. Powoli staje się tradycją, że dowiaduję się o takich rodzynkach ze znaków kilka km dalej, albo przy przeglądaniu trasy w domu.

Mapa (GPX)

Komentarze